7 technologických trendů, které otáčejí svět vzhůru nohama

článek
18/3/2018

Současný svět je napěchovaný po okraj novými technologiemi. Jaké technologie se ale postarají o úplně největší obrat? V novém dílu pořadu Alter Eko o tom hovořil se zakladatelem 6DAcademy Pavlem Kysilkou mentor Petr Beneš, jehož rukama prošlo mnoho zajímavých startupů. O největší posun se podle Beneše postará umělá inteligence doplněná o sedm trendů vypsaných v novém článku rádia Zet. Celý rozhovor najdete ZDE.

1. Deep learning neboli hluboké učení

Jedním z nejvýznamnějších trendů dnešní doby je podle Beneše hluboké učení strojů. Odhady ukazují, že tržní potenciál dosahuje na hodnotu okolo 17 bilionů dolarů. Konkrétně pak jde o podkategorii umělé inteligence. Za známé technologie, které se již v současnosti používají, lze uvést Skype translator, Baidu Voice search, AlphaGo, Tesla Autopilot, Google Rainbrain a další.

2. Mobilita jako služba (MaaS)

„Druhým takovým zajímavým trendem je mobilita jako služba. Pro ni se používá anglická zkratka MaaS. Dnes autonomní doprava je v plenkách, ale očekává se, že už v roce 2020 náklady na provoz autonomních aut klesnou na polovinu,“ řekl Beneš na rádiu Zet.

3. 3D tisk

Jde o technologii, s kterou se většina našich čtenářů a posluchačů zcela jistě setkala. 3D tisk ještě stále ale neřekl konečné slovo. Má totiž obrovský potenciál.

„V letecké přepravě se očekává, že motor, který vyrábí JV Aviation, se skládá z nějakých 850 součástek a při využití 3D tisku se očekává, že ten počet klesne třeba jen na 12 součástek. To je obrovská úspora a obrovský potenciál,“ sdělil Beneš.

4. Editace lidského genomu

Další velký trend představuje editace lidského genomu. V roce 2012 došlo k objevu metody označované jako CRISPR. Jde o oblast, jež se rozvíjí závratným tempem. Tato technologie umožňuje konkrétně modifikovat a opravovat chyby ve struktuře genomu.

„Je to relativně levné oproti těm stávajícím technologiím, jako bylo ZFN nebo TALEN,“ dodal k této kategorii Beneš.

5. Mobilní platby

Tato oblast představuje velmi vysoký tržní potenciál dosahující až na 25 bilionů dolarů. Podle Beneše jde ale pouze o kapku v oceánu oproti tomu, co se nachází v transakčních datech, jež budou generovat společnosti. Pro globální trh představují potenciál dosahující na neuvěřitelných 125 bilionů dolarů.

6. Robotizace

Robotizace není žádnou novou oblastí. Od devadesátých let totiž průběžně klesá cena průmyslových robotů. Pokud se propojí s touto oblastí dříve zmíněné hluboké učení strojů, tak půjde o segment s ohromným potenciálem.

7. Kryptoaktiva nebo technologie blockchainu

„Není úplně jednoduché vysvětlit, o co jde. Stručně se dá říct, že blockchain je distribuovaná databáze, která nějakým způsobem zaznamenává různé transakce a ověřuje je přes ohromné množství decentralizovaných počítačů,“ řekl Beneš

Z tohoto pohledu nelze editovat záznamy v databázi. Transakce se totiž neustále řadí za sebe. Z pohledu na bezpečnost jde o zajímavý budoucí prostředek pro uchovávání hodnot. V současné době se zejména využívá v transakčním byznysu. Podle Beneše bude zajímavé, jak vstoupí do technologie blockchainu a do celé řady dalších odvětví.

Více informací o sedmi technologických trendech napsal Petr Beneš v následujícím článku ZDE

Dále v 6D Stage

ZOBRAZIT VŠE